Impolex

 

Kierowca testowy Janne Laitinen z Nokian Tyres osiągnął prędkość 252,09 km/h (156,64 mph) w samochodzie elektrycznym E-RA podczas jazdy na lodzie po jeziorze Ukonjärvi w Inari. Ten unikatowy rekord został pobity w nowoczesnym samochodzie E-RA (Electric RaceAbout) w dniu 17 marca. Do jego osiągnięcia przyczyniła się współpraca między posiadającym najbardziej wysuniętą na północ siedzibę producentem opon a Helsinki Metropolia University of Applied Sciences.

 


 

Ten wyjątkowy samochód sportowy z silnikiem elektrycznym 280 kW osiągnął prędkość ponad 260 km/h (161,59 mph) przy prawdziwie mroźnej pogodzie. Doskonałą przyczepność i stabilność prowadzenia przy ekstremalnych prędkościach zagwarantowały produkowane seryjnie opony z kolcami Nokian Hakkapeliitta 7 (225/40R18). 

 

-Testy w trudnych warunkach to kluczowy etap prac rozwojowych związanych z oponami zimowymi. Naszym zdaniem pobicie rekordu oraz zaangażowanie w projekt E-RA to doskonały sposób na zgromadzenie nowych doświadczeń, dzięki którym nasze produkty będą stale zyskiwać na wartości. Jest to źródło prawdziwej inspiracji dla projektantów opon, którzy stale mierzą się z problemem optymalizacji poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez opony i zagwarantowania niskich oporów toczenia w pojazdach elektrycznych — mówi Matti Morri, kierownik Serwisu Technicznego Klienta w Nokian Tyres